Allianz Cumann na mBunscol Luimnigh

Indoor camogie pres. 2017

Effin N.S. are crowned 2017 County Champions in Caherconlish

Lisnagry Indoor Hurling 17.

Lisnagry N.S., 2017  Boys Indoor Hurling County Champions

Indoor Hurling & Camogie County Finals (2017)

Click > indoor-hurling-co-final-2017

Click > indoor-camogie-co-final-2017

oOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOoOo

Ordering Helmets (2017): Details of 2017 Helmet Subsidy Scheme…

Clubs/Schools wishing to order helmets must complete the attached
application form. All helmet orders must be accompanied by a cheque
made payable to Limerick GAA Coaching & Games.

All orders must be sent on the attached form only.  Orders will not be
accepted on the phone or by a text message.

ORDER FORM: Click here >  helmet-request-form-2017

There must also be a minimum order of at least 3 helmets.

Any order that is not accompanied by a cheque will not be processed until
the cheque has been received.

Completed forms and cheques can be returned to the County Games Manager
Noel Hartigan at the following address: Limerick GAA, Coaching & Games, Aras Mumhan,
Newcastle, Castletroy, Limerick.

Mycro will supply helmets in club/school colours and will put the
club/school name on the back of the helmet if desired. They will also
deliver the helmets to the delivery address on the application form. Please
indicate you preferences clearly on the application form ensuring that
club/school names and addresses for delivery are correct.

Mycro can now put your club crest on the back of the helmet instead of the
clubs name if you so wish. The crest has to be clear and works best on
lighter coloured helmets.  If you wish to add this to your helmets please
email me your club crest and I will forward it to Mycro and they will
inform me as to whether your crest is suitable to put on the helmet.

For 2017 Mycro will give a free Sliotar (Size 4 or 5 only) with every
helmet purchased. Please indicate your preference on the application form.

Clubs are reminded to make contact with their local school and offer to
supplement their stocks of helmets.

If you have any enquiries please contact Noel Hartigan (087-9581568)

*****County Football semi-finals & finals*****

Tuesday 8th November 2016.  At Neville Park, Rathkeale.

  • County Football Shield – Boys (Schools)
  • 30.p.m.: Semi – finals:    East  V  West      and      City  V  South.
  • 30.p.m.; Losers final (beaten semi-finalists)
  • 30.p.m.: Winners Final.

Thursday 10th November 2016. At Neville Park, Rathkeale.

  • Celtic Image Shield – Girls Schools.
  • 30.p.m.: Semi-finals: City  V  West     and    South  V  East.
  • 30.p.m.: Losers final (beaten semi-finalists)
  • 30.p.m.: Winners Final.

Tuesday 15th November  2016.  At Neville Park, Rathkeale.

  • Sarsfield Cup – Boys.
  • 30.p.m.: Semi-finals: East v West     and    South v City.
  • 15.p.m.: Losers Final.
  • Tuesday 22nd November Final at 7.30. in Gaelic Grounds.

Thursday 17th November 2016.  At Neville Park, Rathkeale.

  • Larkin Shield – Girls.
  • 30.p.m.: Semi-finals:  East v South    and    West v City.
  • 15.p.m.: Losers Final.
  • Tuesday 22nd November Final at 6.30.p.m. in Gaelic Grounds.

____________________________________

G&W No.60 – When They’re Gone, They’re Gone! 

The Summer 2016 issue of The Green & White Magazine is on sale in Eason’s… Over 5,000 copies of this issue (Issue No. 60!) have been sold already. Have you got your copy yet? There are very, very few copies available as we post this message (19/08/16)!

The G&W is Limerick’s top-selling sports magazine. What a BIG DEAL it is to be able to say that about a not-for-profit publication all about amateur sports, especially when you consider the amount of competition there is out there from other sports -& multinational sports brands- in this sports-mad sporting county of ours! #SportingLimerick #LuimneachAbu!

20160701_132431

2 Limerick Primary Game teams will play Tipperary in Semple Stadium on Sunday, June 19, 2016

The Limerick hurling and camogie teams who will play in the Munster GAA Primary Game

Iomáint: Josh O Reilly (Ballybrown NS) Mark Nicholas (Murroe NS

David Griffin (Scoil Dean Cussen, Bruff) Sean Whelan (Bilboa NS)

Michael Russell (Ballingarry N.S.) PJ Hogan (Tineteriffe NS)

John Kirby (Patrickswell NS) Sean O'Neill (Ardpatrick NS)

Eoin McCormack (Effin NS) Eric Stritch (Milford NS)

Seamie Lenihan (Croagh N.S.)

Roghnóirí: Ciarán Crowe (Patrickswell N.S.) Stephen Hodnett (Ballybrown N.S.)

Jonathan Dervan (Killinure NS) John Tuohy (St Paul's N.S., Dooradoyle)

Paul O Connor (Patrickswell NS)


Camógaíocht: Mia Fitzgerald (Oola N.S.) Ellie Buicke (Ahalin N.S.)

Bronagh Byrne (St Nessans  NS, Mungret) Megan Walsh (Athlacca NS)

Muireann Leahy (Crecora NS) Rebecca Fitzpatrick, (Killoughteen N.S.)

Jenna Slattery, (St Brigid's NS, Singland) Marie Butler  (St. Nicholas N.S. Adare

Áine Walsh (Sc an Spioraid Naoimh, Rox) Áine Tierney (Gaelscoil  Sairséal)

Aoibheann Clancy (Kilbehenny NS)

Roghnóirí: Niamh O Dea (St Paul's NS, Dooradoyle) Deirdre Nic Giolla Phádraig, (Gaelscoil Chaladh an Treoigh)     Ruairí Walsh (St Paul's N.S., Dooradoyle)

Primary Game coordinator: Joe Lyons (Ballybrown NS)

Munster GAA Primary Game offer a preview of stars of the future

Championship fever hits Limerick  this weekend as Limerick and Tipperary cross swords for the fourth year in a row. The Limerick senior hurlers hope to take the next step to regaining the Munster title when they take on the Premier County in Semple Stadium on Sunday. For 22 boys and girls from schools the length and breadth of the county, this weekend offers an opportunity to wear their county colours on Big Match Day as they take part in the Munster GAA Primary  Game. The Primary Games are an integral part of the Munster Championship season as children from across the province get to play for their respective counties at half time in all senior matches.

Two games, one each for boys and girls, with eleven players per team, will take place at the break in the big match at the famed Thurles venue. Twenty two children from Limerick also played at half -time of the Limerick v Clare football clash in the Gaelic Grounds on May 29th.

“The Munster GAA Primary Game is a long- standing fixture in the province, with many leading stars of the games today having made their inter-county bow in the primary school game, among them Limerick hurlers Seamus Hickey, Ronan Lynch, Barry Nash and Declan Hannon and camogie stars Niamh Mulcahy and Caoimhe Costello. By Sunday evening, 44 Limerick boys and girls will have played in their county colours on Big Match Day in 2016. Hopefully, another day out on July 10th lies ahead! ” says Joe Lyons of Ballybrown National School who is coordinator of the Primary  Game.

“The emphasis in Go Games is on participation, enjoyment and developing skill,” said Jerry O Sullivan, Chairman of the Munster Council.  “Children who get to play in these games get a magical experience in their ‘field of dreams’ in front of huge crowds.  All you have to do is be there on the day and see the excitement in their eyes in the moments before they get to step out onto the pitch.  Participation in the games creates a memory that lasts them a life-time.”

----------------------------------------------------------------------------

The officers of Cumann na mBunscol Condae Luimnigh have made the following fixtures & arrangements regarding the Green & White Shield (Camogie) & the Leader Cup (Hurling).

Green and White Shield – Camogie (12 players a-side)

Tuesday 14th June @ Neville Park, Rathkeale- semi-finals @ 12.30.p.m. (both semi-finals at the same time)
Pitch 1. City  V South
Pitch 2. (Bottom pitch) East V West.
Final: 1.40 p.m.

Leader Cup (Hurling)

Wednesday, June 15th @ Neville Park, Rathkeale.
Semi-finals at 12.30.p.m. (both semi-finals at the same time)
Pitch 1. East  V West
Pitch 2. (Bottom pitch): City  V South
Final: 1.40 p.m.

Ones to Watch! (2016 Neville Cup & Mackey Cup Panels)

West Limerick
Aisling Irwin & Emily Flynn (Christ the Saviour NS, Ballingarry) Rebecca Fitzpatrick       (Killoughteen NS) Yvonne Stack (Broadford NS) Marie Butler Bianca & Marais (Saint Nicholas NS, Adare) Muirne Lane (Mountcollins NS) Eve O’Shea & Lauren Kelly (Scoil Iosaf, Newcastle West) Emma Brennan, Roisín Corbett & Ciara Ryan (Gaelscoil, Newcastle West) Claire Power (St. Anne’s N.S. Rathkeale) Leah Hayes (Kilcolman N.S.) Ciara Houlihan (Kilfinny NS) Caoimhe Cunningham & Ava Noonan (Raheenagh NS) Hannah Brennan (Broadfod NS) Ava White (Monagae NS) Lauren O’Connor (Templeglantine NS) Ellie Buck  (Ahalin NS)
Mentors: Caitrín De Bhall (Kilcolman N.S.) Caitríona Casey (Christ the Saviour N.S. Ballingarry) Noel O’Connor

South Limerick
Sinead Allen & Chantelle O Doherty (Kilmallock NS) Kate O Heney (Emly NS) Maggie English (Kilfinane NS) Aoife Cronin & Megan Walsh (Athlacca NS) Carmel Burke (Galbally NS) Laura Frawley (Bruree NS)  Nadine White (Ballyaagran NS) Aine Dwane, Aobhinn Clancy (Kilbehenny NS – Captain) Chloe Breen (Athlacca NS) Aisling Meade & Sinead Halpin (Ballylanders NS) Lisa English (Knocklong NS) Cliona O Sullivan (Ardpatrick NS)
Orla O Connor (Kilmallock NS) Rachel Walsh (Glenbrohane NS) Hannah Brady (Scoil Dean Cussen) Cara Davern (Scoil Dean Cussen) Kate Buckley & Kate Frawley (Bruree NS)
Mentors: John English (Scoil Mocheallóg) Brian Fitzgerald (Martinstown NS) Tanya

Limerick City
Jenna Slattery (Capt) & Amy Costelloe (St Brigid’s NS) Saoirse Nic Gearailt (Gaelscoil Chaladh an Treoigh ) Alex Connole, Kayleigh Lyons, Ellen Healy  & Olivia Kerins                 (Ballybrown NS) Brona Byrne & Amy Connolly (St Nessan’s NS, Mungret) Laura Ahern & Grace Palmer (Mary Queen of Ireland, Caherdavin ), Molly Hussey (Milford NS) Lily Mahon (An Mhodhscoil Lyndsey Senior, Ellie Higgins & Kate Feassey (Patrickswell NS) Áine Tierney (Gaelscoil Sáirséal), Fiona Herbert, Amy Burke, Niamh Moloney  & Aoife Sheehan (Monaleen NS)
Selectors: Mike Cronin, Scoil Chríost Rí, Caherdavin, Deirdre Fitzpatrick, Gaelscoil Chaladh an Treoigh, Niamh Walsh & Ruairí Walsh, St Paul’s NS

East Limerick
Fiona Clifford, Kate O Dea, Emma Kennedy, Anna O Dea, Emer O Connell, Cliodhna Ryan, Kate Clohessy, Aine Herbert, Rachel Donnellan, Kate Kennedy, Sarah Fitzgerald, Muireann Leahy, Amy O Connor, Paige Nash, Katelyn O Dea , Lainey Stokes,
Lily Nihill, Aine Conway, Emma Leonard, Aine Walsh, Orla Hickey
2016 Mackey Cup Panels

South Limerick
1 Conor McGrath (Anglesborough NS)
2 Eoin Enright (Kilmallock NS)
3 Patrick Finn (Bruff NS)
4 Paddy Kennedy (Galbally NS)
5 Rory Coleman (Bruff NS)
6 David O’Riordan (Bruff NS)
7 David Griffin (Bruff NS)
8 Seán O’Neill (Ardpatrick NS)
9 Darragh Butler (Bruff NS)
10 Eoin McCormack (Effin NS)
11 Seán Killeen (Bruree NS)
12 Shane O’Brien (Kilmallock NS)
13 Aaron Hanley (Herbertstown NS)
14 Diarmuid Dennehy (Bruff NS)
15 Harry Fox (Hospital NS)
16 Liam Brosnahan (Knockainey NS)
17 Rory O’Gorman (Bruree NS)
18 Liam Dennehy (Ballylanders NS)
19 Brian Blackwell (Knockainey NS)
20 Zach McCarthy (Anglesborough NS)
21 John English (Knocklong NS)
22 Sean Murnane (Herbertstown NS)
23 Eoin McGrath (Glenbrohane NS)
24 Keelan Riordan (Glenbrohane NS)
25 Luke Cooney (Anglesborough NS)
26 Brian Hennessy (Kilfinane NS)
Team Mentors
Liam Quirke (Croom NS)
Seán Kearney (Galbally NS)
Nickie Quaid (Galbally NS)
Stephen Walsh (Kilbehenny NS)
James Ryan (GDA)

West Limerick
1 Michael Sheehan (Ballingarry N.S.)
2 Thomas Sheahan (Raheenagh N.S.)
3 John O’Brien (Mahoonagh N.S.)
4 Jim Lenihan (Croagh N.S.)
5 Donal Bourke (Courtenay B.N.S.)
6 Jack Molloy (Ahalin N.S.)
7 Con Hayes (Gaelscoil O’Dóghair)
8 Ciaran O’Sullivan (Gaelscoil O’ Dóghair)
9 Mike Molloy (Ahalin N.S.)
10 Philip Burns (Ballingarry N.S.)
11 Michael Russell (Ballingarry N.S.)
12 Adam Fitzgerald (Templeglantine N.S.)
13 Seamie Lenihan (Croagh N.S.)
14 Jack O’Connor (Courtenay B.N.S.)
15 David Geary (Kilfinny N.S.)
16 Paudie Kelly (Courtenay B.N.S.)
17 Kenny Lynch (Broadford N.S.)
18 Thomas Murphy (Kilcolman N.S.)
19 Sam Hickey (Scoil Iosaf,Adare,Capt)
20 Cathal McEnery (Ardagh N.S.)
21 Patrick Murrihy (Mahoonagh N.S.)
Selectors
Diarmuid O’Connor (Feenagh N.S.)
Cormac Behan (Ahalin N.S.)
Coach:       Sean Herbert GDA

East Limerick
Kennedy       (Bilboa  NS)
Liam O’Donnell        (Bilboa  NS)
Sean Whelan             (Bilboa  NS)
Mark Nicholas          (Murroe   NS)
PJ Hogan                   (Tineteriffe  NS)
Michael Fitzgibbon  (Tineteriffe   NS)
JJ Harrington          (Roxborough  NS)
Euan Sheridan        (Killinure NS)
Stephen Moore       (Killinure NS)
David Curtin          (Barna  NS)
Seamas Burke         (Bohermore NS)
Jack McElligott       (Caherline  NS)
Evan O’Leary         (Lisnagry   NS)
Gavin Cole             ( Lisnagry NS)
Liam O’Meara        (Lisnagry NS)
Shane O’Grady        (Lisnagry NS)
Adam English          (Doon CBS)
Kevin Maher          (Doon CBS)
Thomas Lynch        (Doon CBS)
Jack O’Dwyer           (Doon CBS)
Luke Heuston           (Doon CBS)
Garrett Thomas         (Doon CBS)
Roghnoirí:
Jonathan Dervan (Killinure NS)
Ollie Coffey (GDA)

Limerick City

  1. Josh O Reilly (Ballybrown NS)
  2. Lee O Reilly (Ballybrown NS)
  3. Dylan Lynch (Christ the King NS)
  4. JJ Carey (Christ the King NS)
  5. John Fitzgerald (Christ the King NS)
  6. Evan O Connell (Milford NS)
  7. Eric Stritch (Milford NS)
  8. Eddie Hartigan (Milford NS)
  9. Joe Fitzgerald (Milford NS)
  10. John Ryan (Gelscoil Castletroy)
  11. John Kirby (Patrickswell NS)
  12. Jake Carey Patrickswell NS)
  13. Jamie Byrnes Patrickswell NS)
  14. Ned Quinn (St Nessan’s NS, Mungret)
  15. Mark Moroney (St Nessan’s Mungret)
  16. Cillian O Gorman (St Nessan’s Mungret)
  17. Eoin Dignam (Monaleen NS)
  18. Jack Ryan (Monaleen NS)
  19. Noel Clancy (Monaleen NS)
  20. Vince Harrington (An Mhodh Scoil)
  21. Mark O Sé (Kildimo NS)
  22. Shane Cross (St Patricks BNS)

Selectors
Peter Nash -Games Development Officer
Shane O Neill (Kildimo NS)
Steven Hodnett (Ballybrown NS)
Shane O Neill (Christ the King BNS)
John Murphy (C.B.S. Sexton Street)

Munster Primary Schools Skills Competition 2016
The Munster Coaching & Games Committee in conjunction with each county’s Coaching & Games Committee is organising a Munster Primary Schools Skills Competition. The competition is open to all schools and will be run on a divisional & county basis with the county winners going forward to a Munster Competition on June 8th in the Mallow GAA Complex.
Format of the Competition:
Each school can nominate / select 3 players to represent their school in the competition. Each school can enter either the hurling or the football competition.  A school may enter both competitions also however the same players cannot be on both teams. I have attached a copy of the skills for both Hurling and Football. A skills competition will be held at the divisional venue first with the winners in each code progressing onto the County Final Skills Day on June 1st.
Divisional Dates & Venues:
City Skills Day                 Monday 23rd May            North Campus, UL
East Skills Day                 Wednesday 25th May       Doon GAA Field
West Skills Day               Thursday 26th May           Mick Neville Park, Rathkeale
South Skills Day              Friday  27th May               Bruff GAA Field
County Final Skills Day  Wednesday 1st June       Gaelic Grounds
Times:
The hurling skills competition will commence at 10:30am at each venue followed by the football skills competition at 12noon.
How to enter:
If your school would like to take part, contact your local GDA (see following list)

South Schools: James Ryan     Ph. 087-6424630  Email: james.ryan.gda.limerick@gaa.ie
East  Schools: Ollie Coffey    Ph. 087-8123859      Email: oliver.coffey.gpo.limerick@gaa.ie
West Schools: Sean Herbert  Ph. 087-6358417     Email: sean.herbert.gpo.limerick@gaa.ie
City Schools: Peter Nash  Ph. 085-7843419            Email: peter.nash.gda.limerick@gaa.ie

Entries must be confirmed by text or email only.

Enquiries to: Noel Hartigan , Games Development Manager , Limerick GAA. 087-9581568

County Fixtures  –  2016

Indoor Huling / Camogie Finals.

  • Thursday 10th March, Caherconlish Hall.
  • Hurling at 11.45.a.m.
  • Camogie at 1.15.p.m.

Mini Sevens Football  –  Boys and Girls.

  • Wednesday 13th
  • Girls at 11.30.a.m.
  • Boys at 1.15.p.m.

Mini Sevens Hurling and Camogie.

  • Wednesday 27th
  • Hurling at 11.30.a.m.
  • Camogie 1.15.p.m.

Mackey Cup  (Boys Hurling)  –   Tuesday 25th May

  • At 3.30.p.m.   South  V  West
  • At 4.15.p.m.   East  V  City.
  • Final at 5.15.p.m.

Neville Cup (Camogie)    –    Thursday 27th May.

  • At 3.30.p.m. East V West
  • At 4.15.p.m.  South  V  City.
  • Final at 5.15.p.m.

Leader Cup (Hurling)  and Green and White Shield (Camogie)

  • Semi-final on Tuesday 14th
  • Camogie at 1.00.p.m. –   Hurling at 2.00.p.m.
  • City V  South     –   East  V  West
  • Finals (both) on Thursday 16th
  • Camogie Final at 1.00.p.m. –   Hurling Final at 2.00.p.m.

Venues and other details will be posted here in due course…

========================================================

Munster AGM (Tralee)

AGM Allianz C na mB Munster Jan 2016

2015  (Divisional) County Finals

2015 Larkin Shield Final result: South Limerick 0-6 West Limerick 1-1

2015 Sarsfield Cup Final result: South Limerick 1-5 East Limerick 1-1

DSCF6682 DSCF6689

2015 County Football semi final results (Nov. 20th)

Girls  (Celtic Image Shield)

(A) Doon Convent 5-6, Dromcollogher NS 1-2  (B)Monaleen NS 4-7, Bruree NS 1-1

Boys (County Football Shield)

(A) Lisnagry NS 2-6, Bruree NS 1-6 (B) Milford NS 6-6, Abbeyfeale NS 2-2

2015 Sarsfield Cup & Larkin Shield Panels

East Limerick Sarsfield Cup Panel

JJ Harrington  (Roxborough N.S.) // Shane O’ Grady,   Evan O’ Leary,  Gavin Rowsome,  Mark Murphy,  John Donoghue, &  Liam O Mara (all Lisnagry N.S.) // David Curtin & Michael Franklin  (Barna N.S) //  Seán Whelan,  Liam O’ Donnell & Shane Duggan (Bilboa N.S.)  //  Colin O’ Grady (Oola N.S.) // Andrew Kearns ( Caherline N.S.) //  Luke Huston, Thomas Lynch, Adam English & Kevin Maher ( Doon CBS) // PJ Hogan (Tineterriffe N.S.) // Timmy Dillon (Nicker N.S.) // Cillian Quaid ( Killinure N.S.)

Limerick City Sarsfield Cup Panel

1. Ned Quinn (St Nessan’s Mungret ) 2. Jake Leahy (Scoil Chriost Rí, Caherdavin) 3. Kelvin O’ Carroll (St Nessan’s Mungret) 4. Oisín O’ Connor (Gaelscoil Chaladh an Treoigh) 5. JJ Carey (Scoil Chríost Rí Caherdavin) 6. Frank Corcoran (St Nessan’s Mungret) 7. Joe Fitzgerald (Milford NS) Capt. 8  Jack Mc Carthy (St Nessans Mungret) 9. John  Ryan (Gaelscoil Chaladh an Treoigh) 10. Darragh Murray (Monaleen NS) 11. Dylan Lynch (Scoil Chríost Ri Caherdavin) 12. Eoin Mulvihill (Kildimo NS) 13. Jamie Byrnes (Patrickswell NS) 14. Eric Stritch (Miford NS) 15. Shane Cross (St Patrick’s BNS) 16. Evan O’ Connell (Milford NS) 17. Tadhg Hannon (Ballybrown NS) 18. John Kirby (Patrickswell NS) 19. Ciarán  Utawse (St Paul’s) 20. Vincent Harrington (An Mhodh Scoil) 21 Noel Clancy ( Monaleen NS) 22. Edward Mc Loughlin ( Kildimo NS) 23. Darragh O Sullivan (Ballybrown NS)

South Limerick Sarsfield Cup Panel

Kevin Sheedy (Kilmallock N.S.) Liam Dennehy (Ballylanders N.S.) Zach McCarthy (Angelsboro N.S.) Michael Kelleher (Ballyagran N.S.) Dara Sexton (Bruree N.S.) Paddy Kennedy (Galbally N.S.) Dara Butler (Scoil Dean Cussen, Bruff) Seán Killeen (Bruree N.S.) Demantas Grismanauskas (Croom N.S.) David Griffin (Scoil Dean Cussen, Bruff) John English (Knocklong N.S.) Eoin McGrath (Glenbrohane N.S.) Liam Kelleher (Ballyagran N.S.) Eoin McCormack (Effin N.S.)  Conor McGrath (Anglesboro N.S.) Owen O’Sullivan (Glenbrohane N.S.) Keelan Riordan (Glenbrohane N.S.) Aaron Hanley (Herbertstown N.S.) Harry Fox (Scoil Íosagáin, Hospital) Brian Blackhall (Knockainey N.S.) Seán O’Neill (Ardpatrick N.S.) Kaelan Breedy (Kilbehenny N.S.) Rory O’Gorman (Bruree N.S.) Shane O’Brien (Kilmallock N.S.)

West Limerick Sarsfield Cup Panel

1 Paudie Kelly Courtenay B N.S. 2 Patrick Ambrose Ardagh N.S. 3 Paraic McMahon Shanagolden N.S. 4 Stephen Mullins Ardagh N.S. 5 Jack Molloy Ahalin N.S. 6 Adam Fitzgerald Templeglantine N.S. 7 Shane Fitzgerald Ardagh N.S. 8 Gearoid Morrisey Mahoonagh N.S. 9 Mike Molloy Ahalin N.S. 10 Diarmuid Buckley Meenkilly N.S. 11 Brian Guinea Mahoonagh N.S. 12 Cathal McEnery Ardagh N.S. 13 Kenny Lynch Broadford N.S. 14 David Geary Kilfinny N.S. 15 Oisin Woulfe Abbeyfeale Boys N.S. 16 Ciaran O’Sullivan Gaelscoil O’Doghair 17 Cathal Hartnett Dromtrasna N.S. 18 Andrew O’Riordain Athea N.S. 19 Michael Russell Ballingarry N.S. 20 Ray Lacey Monagea N.S. 21 Philip Burns Ballingarry N.S.

East Limerick Larkin Shield Panel

Emma Kennedy, Anna O’Dea, Emer O’Connell, Cliodhna Ryan,  Katie O’Dea & Fiona Clifford (all Doon GNS), Aine Herbert, Rachael Donnellan, Ellen Costelloe & Kiera Keerey (all Lisnagry NS), Jenny King, Aine Walsh & Ally Dignam (all Roxborough NS), Sophie Roche (Nicker NS), Samantha Musgrave, Sarah Musgrave & Kate Kennedy (all Caherline NS), Sophie Angland, Sarah Bryce & Sarah Fitzgerald  (all Knockea NS)

Limerick City Larkin Shield Panel

Kate Feasey (Patrickswell N.S.) Abbie Fahy (Our Lady Queen of Peace N.S.) Alex Connole  (Ballybrown N.S.) Ciara O’Keeffe (St Pauls N.S.) Molly Hussey (Milford N.S.) Olivia Kerins   (Ballybrown N.S.) Ciara Hodges (Gaelscoil Caladh an Treoigh) Chantelle Robinson (St Pauls N.S.) Aoife Neville (Monaleen N.S.) Grace Malone (Monaleen N.S.) Niamh Maloney (Monaleen N.S.) Eve O’Sullivan (Pallaskenry N.S.) Bronagh Byrne (St Nessans N.S.) Fiona Herbert (Monaleen N.S.) Nessa Kelly (Monaleen N.S.) Karen Byrnes (Milford N.S.) Maura O’Donoghue (Kildimo N.S.) Claire Flavin (Monaleen N.S.) Monica Sheehan (St Nessans N.S.) Amy Connollly (St Nessans N.S.) Aine Tierney (Gaelscoil Sairséal) Saoirse Fitzgerald (Gaelscoil Caladh an Treoigh) Aoibheann Collins (St Pauls N.S.)

South Limerick Larkin Shield Panel

1 Sarah O Brien  (Ballylanders NS) 2  Leanne Quirke (Anglesboro NS) 3 Sinead Halpin Ballylanders NS) 4 Leah Quane (Anglesboro NS) 5 Aoife Cronin (Athlacca NS) 6 Lucy Hayes (Glenbrohane NS)
7 Saoirse Casey (Ballylanders NS) 8 Laura Frawley (Bruree NS) 9 Caoimhe McGuire (Ballylanders NS) 10 Sarah Jane Cooke (Knockainey NS) 11 Aobhinn Clancy (Kilbehenny NS) 12 Emma Barrett (Martinstown NS) 13 Phena Herbert (Bulgaden NS) 14 Laoise Browne (Ballylanders NS) 15 Caoimhe Reale (Hospital NS) 16 Aisling Meade (Ballylanders NS) 17 Emily Baggott (Herbertstown NS) 18 Megan Walsh (Athlacca NS) 19 Nadine White (Ballyagran NS) 20 Aisling Farrell (Herbertstown NS) 21 Elaine Frawley (Bruree NS) 22 Rachel Walsh (Glenbrohane NS) 23 Sophie Higgins (Ballylanders NS)

West Limerick Larkin Shield Panel

Anna Mullane (Ballingarry NS) Siobhan Stack (Broadford NS) Ellie Buicke (Ahalin NS) Lucy Magner (Ahalin NS) Ava Hayes (Castlemahon NS) Chloe Brosnan (Dromtrasna NS) Cara Scannell (Dromtrasna NS) Caoimhe Riordan (Dromtrasna NS) Amy Curtin (Killoughteen NS) Mika Kenny (Croagh NS) Ciara Houlihan (Kilfinny NS) Caoimhe McGrath (Meenkilly NS) Alanna McGrath (Meenkilly NS) Roisin Corbett (Gaelscoil ó Dóghair) Ciara Ryan (Gaelscoil ó Dóghair) Muirne Lane (Mountcollins NS) Eve O Shea (Scoil Iósef, NCW) Cara Quinn (Our Lady’s Abbey, Adare) Ciara O Connor (Shanagolden NS) Ava White (Monagea NS) Leah Hayes (Kilcolman NS)

Schools Football Fixtures (Divisional Teams)

 Thursday 12th November 2015.  (Mick Neville Park, Rathkeale)

At 12.30.a.m.  Pitch No.1 – Larkin Shield (Girls)   City  V  South.

At 12.30.p.m.  Pitch No.2 – Larkin Shield (Girls)  East  V  West.

At 1.30.p.m.  Pitch No.1 – Sarsfield Cup (Boys)  City  V  South.

At. 1.30.p.m. Pitch No.2 – Sarsfield Cup (Boys)  East  V  West.

Final:  Tuesday 17th November  at the Gaelic Grounds (under lights).

Larkin Shield Final (Girls) at 6.30.p.m.

Sarsfield Cup Final (Boys) at 7.30.p.m.

Friday 20th November 2015.   (Neville Park, Rathkeale)

At 11.30.a.m. Celtic Image Shield (Girls)   West  V  East.

At 12.30.p.m. Celtic Image Shield (Girls)   South  V  City.

At 1.30.p.m. County Football Shield  (Boys)  East  V  South.

At 2.30.p.m.  County Football Shield  (Boys)  City  V  West.

Final:  Friday 27th November 2015.

Girls Final at 1.00.p.m.  Celtic Image Shield.

Boys Final at 2.00.p.m.  County Football Shield.

———————————————————

Scéilín! Click on the link to read Joe Hoolahan’s new short story, → Fiacla Shéamuis

——————————————————–

Age Limits for 2015 MINI-SEVENS SERIES

Total enrolment 3rd to 6th classes inclusive:
(To be born on or after the following date)
200+   1st Jan 2003
170 – 199  1st Dec 2002
140 – 169  1st Nov 2002
110 – 139  1st Oct 2002.
80 – 109    1st Sept 2002.
50 – 79      1st Aug 2002.
30 – 49      1st July 2002
29 or less  1st June 2002

West Limerick are 2014 Sarsfield Cup Champions

Joe Lyons presents the Sarsfield Cup to West Limerick captain, Oisin Enright

Joe Lyons presents the Sarsfield Cup to West Limerick captain, Oisin Enright

DSCF6239

East meets West, Captains Call with referee Mike Flannery

DSCF6250

Champions! 2014 Sarsfield Cup winners, West Limerick who defeated East Limerick in the final in the Gaelic Grounds.

Players to Watch… 

The following document contains the names of approximately 100 boys & 100 girls who starred on their school football teams this year and were selected to play in the Sarsfield Cup & Larkin Shield interdivisional competitions:

2014 Primary Schools Interdivisional Gaelic Football teams, Boys & Girls

2014 County Football Shield

Congratulations to Lisnagry N.S. who became County football champions for the first time in their history when they defeated City champions, St. Nessan’s N.S. (Mungret) in the final which was played at U.L. earlier today. The cup was presented to Lisnagry captain, Peter O Donoghue by Allianz Cumann na mBunscol’s Paul Kennedy (retired principal of Lisnagry N.S.)

Final: Lisnagry N.S. 0-8, St. Nessan’s N.S., Mungret 1-1

Semi-final 1: Lisnagry N.S. 5-5, Courtenay B.N.S., NCW 1-2

Semi-final 2: St. Nessan’s N.S. 3-3, St. Patrick’s N.S., Bruree 2-3

Lisnagry NS 2014 Co Football Shield winners

Lisnagry NS, 2014 County Football Shield winners

Lisnagry captain receives Co cup from Paul Kennedy

Lisnagry captain, Peter O Donoghue receives the County Football Shield from Paul Kennedy

* Celtic Image Shield (Girls Football County Championship)

* Teams: 12  players a-side
* Games: 30 minutes duration, 15 minutes a half
* First Game: 12.30.p.m.  – Sc. Dean Cussen, Bruff  v  Sc. an Spioraid Naoimh, Roxborough

* Second game at 1.15.p.m.   St. Fergus N.S., Glin  V  Milford N.S.
* Final at 2.15.p.m
* All players must wear moulded boots or trainers

Upcoming Gaelic Football Fixtures.

Thursday 13th November 2014 at U.L.
* At 1.00.p.m.  Larkin Shield (Girls):   City    V  East.
* At 2.00.p.m.  Sarsfield Cup (Boys):   City   V  East.

Friday 14th November 2014 at U.L.
* At 1.00.p.m.  Larkin Shield (Girls):   West  V  South.
* At 2.00.p.m.  Sarsfield Cup (Boys):   West  V  South.

Final:  Tuesday 25th November at Gaelic Grounds (under lights)
* At 6.30.p.m.  Larkin Shield Final.
* At 7.30.p.m.  Sarsfield Cup Final.

Friday 21st  November 2014 at U.L.
County Football Shield (Boys).
* At 12.30.p.m.   City  V  South.
* At   1.30.p.m.   West  V  East.
* At   2.30.p.m.   Final.

Tuesday 25th November 2014 at U.L.
Celtic Image Shield (girls)
* At 12.30.p.m.   South  V  East.
* At   1.30.p.m.   City    V  West.
* At   2.30.p.m.   Final.

S.L. O Duidhiorma.
Runai.

******************************************************************************

Pictured at the All-Ireland Hurling Final in Croke Park on Sunday Sept 7th:
Cormac Ryan (Doon C.B.S.)
Liam O’Neill, President of the G.A.A. and
Noelle Curtin (Templeglantine N.S.)
Cormac and Noelle played at half-time in the All-Ireland Hurling Final in the I.N.T.O. / G.A.A. Cumann na mBunscol Respect Go Games.

DSCF2315

Ballybrown NS are 2014 Limerick Leader Cup Champions. Click the following link…

Ballybrown NS win 2014 Leader Cup

County Final Fixtures 2014.

Leader Cup.(Hurling)
Thursday 12th June.
1.00.p.m.    West  V  South.
1.45.p.m.    City  V  East.
Venue:  Gaelic Grounds.

Bruree NS (South), Ballybrown NS (City) Courtenay BNS (West) Doon CBS (East)

Green and White Shield (Camogie)
Tuesday 17th June.
1.00.p.m.   South  V  City.
1.45.p.m.   East  V  West.
Venue:  Gaelic Grounds.

Galbally (South) Model School (City) Kiloughteen NS (West) Crecora NS (East)

*************************

2014 Limerick Primary Game teams (Hurling, Camogie & Football)

The names of the 44 boys and girls selected to play for Limerick in this year’s Primary Games, sponsored by Shannon Airport, are available in the file below. The boys and girls football teams will play Tipperary on Saturday, May 31st  in the Gaelic Grounds during half time in the Munster Senior Football match between the same 2 sides. The senior game is scheduld to start at 7.00 pm. The PG hurling and camogie teams will play Tipperary in the Semple Stadium, Thurles during half time in the Munster Senior Hurling match between the same 2 sides (starting time: 4.00 pm).

…click on the following…

4 Limerick Primary Game teams, v Tipp, 2014

Mackey Cup 2014 (List of all players on the 4 teams)

…Click on the following…

Link to lists of players:→ Mackey Cup 2014

Results:

Semi finals: (1) City 1-3 East 0-5 (2) South 2-11 West 2-09

Final: City 1-5 South 1-4

Indoor Hurling: County Final

2014 County Champions: Lisnagry N.S.

Venue: Caherconlish – Played: March 26

Contestants = The 4 Divisional Champions

(East) Lisnagry.

(South) Kilmallock BNS

(City) Scoil Chríost Rí, Caherdavin

(West) Croagh NS

Indoor Hurling/Camogie Rules

·        Teams 5 a-side.                    Panel 10 Players.
·        Games 10-12 mins. duration – no interval (straight change around).
County Finals 20 mins…
·        Indoor  sliotar.
·        Unlimited substitution during a break in play.
·        Helmets, with face guards, must be worn.
·        Ball *cannot* be kicked or stopped by foot. *Penalty: Free Puck.*
·        Ball *cannot* behandled. (Exception goalkeeper may stop ball with
hand or foot in goal area).
·        Only goals to count.
·        Score not allowed directly from puck-out.
·        Ball may not be intentionally lifted off the ground to be struck.
·        Players to be at least 2m. from free takers.
·        No attacking player allowed in “goal area” before a free is taken.
·        Girls-5th Class and under.
·        Boys-4th Class and under.

Fixtures  (Posted Feb 23, 2014)

Co. Finals: Indoor Hurling and Camogie, Round Robin System.
Wednesday 26th March at Caherconlish.
11.45.a.m.    Hurling 
 1.15.p.m.    Camogie 

Co. Finals: Mini Sevens.    At U.L.
Wednesday 30th April  Football, Round Robin System.
11.30.a.m.    Girls
1.15.p.m.     Boys

Wednesday 7th  May  Hurling and Camogie, Round Robin System.
11.30.a.m.     Hurling.
1.15.a.m.      Camogie.

Mackey Cup.
Tuesday 13th May.
3.30.p.m.   South  V  West.
4.15.p.m.   East    V   City.
5.15.p.m.   Final.
Venue:  Gaelic Grounds.

Neville Cup (Camogie).
Thursday 8th May.
3.30.p.m.   South V  City.
4.15.p.m.   West  V  East.
5.15.p.m.   Final.
Venue:  Gaelic Grounds.

Leader Cup.(Hurling)
Thursday 12th June.
1.00.p.m.    West  V  South.
1.45.p.m.    City  V  East.
Venue:  Gaelic Grounds.

Green and White Shield (Camogie)

Tuesday 17th June. 

1.00.p.m.   South  V  City.
1.45.p.m.   East  V  West.
Venue:  Gaelic Grounds.

Notes:
* Panels for Mackey Cup and Neville Cup, strictly 21 players.
* Players Under 13 years of age: Born on or after 1st January 2001.
* Mackey Cup and Neville Cup teams, 15 players a – side.
* Leader Cup, 15 players a -side.
* Green and White Shield, 12 players a – side.

Mabel Mullane & Liam O Neill G&W presentationGAA President, Liam O Neill makes a presentation to Mabel Mullane (Secretary of The Green and White Magazine since the very beginning, in 1996) on the occasion of the launch of the 50th issue of The Green and White Magazine in Spring 2013. 

——————————————————————————————————————————
Work in progress: The cover of The G&W issue no. 52 will look something like this…
cover 52 sneak previewGPA and GAA launch the Celtic Champions Classic - Super Hurling 11s in Notre Dame
Short article about Super 11s hurling in in U.S.A., October 2013 (click the following link): Super 11s

Click the link for a sneak preview of the front cover of the latest issue

G&W Mag No. 49 Front Cover

The Very First issue of The Green & White Magazine!

The magazine arrived on the Limerick GAA scene in 1996.  Here it is in its entirity (with thanks to Mr. James Lundon).  We hope to upload further issues of the magazine in the weeks to come so that Limerick supporters and players will have on-lin access to all 48 issues of the magazine published to date (June 2012).  Click the following link:
Handball Rules
The G&W No. 47 QUIZ

Click on this link: G&W 47 Quiz based on Magazine Content

To win a prize, send your answers to us before May 1st.  If you want a list of correct answers just send us a request for same any time during May.
The G&W No. 47 Maths Trail
There’s a prize to be won if you can work out the magic number (Names of those who supply a correct answer will be entered into a draw).  All you need is your copy of the latest issue of The Green & White (No. 47) and a click on this link: The G&W 47 Maths Trail
With thanks to Mr. Alan Murray for setting up the trail…
GAA / INTO Mini Sevens Age Limits for 2012 

The age limits as set out below apply to the 2011/12 competition.

Age limits for Boys or Girls —Total enrolment of Boys only or Girls only:

 (3rd to 6th Classes inclusive)

Children born on or after:

Enrolment            D.O.B.

200+                     1st Jan. 2000

170 – 199              1st Dec. 1999

140 – 169              1st Nov. 1999

110 – 139              1st Oct. 1999

80 – 109                1st Sept. 1999

50 – 79                  1st Aug. 1999

30 – 49                  1st July 1999

0 – 29                    1st June 1999

Welcome Back Everybody!
The 2011 Gaelic Football leagues kick off this month and the winners should be known before Halloween.  Send all your news and reports and photos to info@thegreenandwhite.com
.
 
.
 
Age limits for the mini  7’s, school year 2010 / 2011.
Total enrolment : 3rd-6th Classes incl. To be born on or after this date 200+ Jan 1999 170-199 Dec 1998 140-169 Nov 1998 110-139 Oct 1998 80-109 1 Sept 1998 50-79 Aug 1998 30-49 1 July 1998
 

MINI-7’S COUNTY FINALS

 
 
Lifting the Treaty Newsletter No. 1  ←Click this link (March 2011)
 .
 
 
.

Mike O Donoghue, Peig O Donoghue, Nora Ryan And Brother Dormer celebrate Mike’s incredible contribution to Cumann na mBunscol

What is Cumann na mBunscol?

Cumann na mBunscolCumann na mBunscol is the voluntary organisation of primary school teachers on the island of Ireland who promote our native games of camogie, hurling, football, rounders, handball and athletics. There is also a unit of Cumann na mBunscol in London and Birmingham is looking to become affiliated along with some other areas in the UK.

Structure
Cumann na mBunscol is structured along the same lines as the GAA. In the GAA the basic unit is the local club. In Cumann na mBunscol the basic unit is the local national school. The next layer in both organisations is the county committee followed by the provincial committee and finally the national committee. Each county runs its own competitions. Provinces also run some events such as the Primary Game in Munster. On All Ireland semi-final and final days there are two representative games played at half time, one a boys’ game and one a girls’ game. These exhibition matches are known as the GAA/INTO Mini Sevens. Each year 240 children get to play in Croke Park on semi-final and final days. All counties are represented in these games.

Activities
Cumann na mBunscol is an inclusive organisation that welcomes all children regardless or creed, ethnic background or gender. Cumann na mBunscol prides itself in being an inclusive organisation and promotes participation and fair play.

Publication

The Green and White Magazine was launched in autumn, 1996.  From the outset, the focus of the magazine has been on Cumann na mBunscol activities in Limerick City and County.  There are three issues each year – one each school term.  All 5,200 copies of issue no. 42 (published in June 2010) were snapped up before the end of June. Issue no. 43 is currently in production and will be on sale after Halloween.  Copies of the magazine will be available from schools, GAA clubs and a number of shops around the County, including Eason’s Bookstore, O’Connell St., Limerick.  To read past editions of the magazine on-line,just click the link at the bottom of this page.

Website: www.thegreenandwhite.com (on-line versions of recent issues are available on this website)

St. Nessan’s NS winners of the City Under 11 championship

City Schools Football Fixtures 2010   ←Click this link.

.

  

* Mini Sevens Hurling.* Thursday  14th  April 2011.
* At Neville Park Rathkeale.
* Starting at 12.00. noon.
*Teams:

A. Doon.   B.  Bruff.    C.  Adare.    D. Caherdavin.
Pitch 1.                                                     Pitch 2.
A  V  B                                                     C  V  D
A  V  C                                                     B  V  D
A  V D                                                      B  V  C
.Mini Sevens Girls Football* Tuesday  12th April 2011.
* At Neville Park Rathkeale.
* Starting at 12.00. noon.
*Teams:
A. Killinure.   B.  South.   C. Monaleen.   D.  Broadford.
Pitch 1.                                                     Pitch 2.
A  V  B                                                     C  V  D
A  V  C                                                     B  V  D
A  V D                                                      B  V  C
.Mini Sevens Camogie* Thursday  14th  April 2011.
* At Neville Park Rathkeale.
* Starting at 1.15.p.m.
*Teams:
A. Crecora.    B.  South.    C.  Adare.    D.  Mungret.
Pitch 1.                                                     Pitch 2.
A  V  B                                                     C  V  D
A  V  C                                                     B  V  D
A  V D                                                      B  V  C
.
* Mini Sevens Boys Football
* Tuesday  12th April 2011
* At Neville Park Rathkeale
* Starting at 1.15.p.m.
*Teams:
A. Roxboro.   B.  South.    C.  Shanagolden.    D.  Caherdavin.
Pitch 1.                                                     Pitch 2.
A  V  B                                                     C  V  D
A  V  C                                                     B  V  D
A  V D                                                      B  V  C

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s




Visitors

wordpress visitor counter

Calendar

June 2017
M T W T F S S
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

%d bloggers like this: